Dobar dan. Dugo vremena sam unosila u organizam jako zacinjenu hranu, sa dosta soli.. Cak sam i sama dodavala jer mi nije bilo dovoljno.. Problem je sto u poslednje vrijeme ne mogu ni da okusim slano, sve mi je preslano u toj mjeri da ne mogu da pojedem neko jelo. Pitam druge koji jedu istu hranu, njima je odlicno.. Da li te to dobra stvar ili je nesto za brigu? Unaprijed zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 22. 10. 2019.
    • Poštovana,

      Organizmu je neophodna odredjena količina natrijuma za regulaciju krvnog pritiska i volumena krvi,učestvuje u stvaranju hlorovodonične kiseline u želucu,takodje učestvuje u  funkciji neurona i u neuro-mišićnoj nadražljivosti.Preporuke Svetske zdravstvene organizacije jeste da unos soli ne treba da bude ni niži od 4-5 g dnevno jer to takodje može dovesti do kardiorizika, a ova količina morske soli nam obezbedjuje dnevne potrebe za natrijumom koje su 1,5g. Nedovoljan unos joda koji se nalazi u jodiranoj morskoj soli može praviti ozbiljan problem za normalan rad štitne žlezde.Ukoliko intenzivno vežbate ili ste aktivniji tokom dana ili živite u toplijim krajevima,pijete diuretike takodje zbog gubitka natrijuma preko kože ili mokraće možete napraviti još veći problem za  ravnotežu elektrolita u vašem organizmu.Male količine natrijuma se nalaze i u povrću i konditorskim proizvodima tako da ako je vaša ishrana raznovrsna sigurno ćete uneti preporučenu dozu .Savet je da ukoliko ne unosite so u bilo kom obliku onda bar pojačajte namirnice koje imaju veću količinu ovog minerala. a to su: sir,jaja, skuša, piletina, spanać,žitarice i integralni hlebovi.