1. Pravilna i zdrava ishrana

    Pitanje broj: #149497

    Poštovani,

    Zanima me kolika je verovatnoća da dođe do gubitka vitamina kompleksa B ili samo nekog od njih? I usled čega dolazi do toga? Ja naime mleko i jogurt gotovo da ne pijem, vrlo retko, možda ako gledamo prethodne 2 godine, 250 ml mleka na nedelju dana. Unosim ga samo preko hrane u koje se stavlja, tipa musaka. Od ostalih mlečnih proizvoda jedem pavlaku, ali ne u nekim velikim količinama, fetu i kackavalj povremeno i u slabim količinama. Jaja takođe retko jedem sama. Ribu ne jedem. A poslednja dva meseca (usled nedostatka finansija) slabije sam konzumirao i meso, više neke prerađevine, tipa kobasice, viršle. Pod slabije smatram jednom u dve nedelje. Voće gotovo da sam potpuno izbacio iz ishrane prethodne 3, 4 godine. Bananu (za koju znam da ima B vitamine) nisam pojeo možda i više od dve godine. Sto se tiše povrća, jedem sve sem graška. Ali je to uglavnom kuvano, pečeno, prženo, od svežeg povrća tu je samo luk, paradajz i kupus. Ali tu nije kraj. Počeo sam da radim noćne smene, i potpuno sam poremetio čitav organizam. Spavam stalno danju, čak i kada imam slobodne dane. Dakle, to je dovelo do toga da ujutru nikad ne jedem. Sad što se tiče ručka, zavisi ako sam ustao oko 14 h onda nesto pojedem, ako sam ustao kasno, onda jedem tek na poslu u kasnijim satima, i ta se ishrana svodi na peciva, ili nekakve sendviče. I onda posle u kasnim satima jedem grickalice i slatkiše. Dakle poslednjih mesec dana jedem jednom, eventualno dva puta dnevno, i hrana se svodi na peciva. Takodje posledjih mesec dana sam pod ogromnim stresom. Da još napomenem da sam radio krvnu sliku, i da je sve u redu. E, mene najviše brine što mislim da imam simptome neuropatije. Takođe, primetio sam da mi kosa opada duplo više nego uobičajeno.

    Odgovoreno: 11. 02. 2017.
    • Poštovani,

      Na osovu svega napisanog definitivno bi trebalo da promenite navike kada je ishrana u pitanju. To koliko god nama zvuči komplikovano, zapravo i nije. Samo zahteva da se napravi neki plan šta jesti u toku dana. Vama najjači obrok treba da bude ujutru, kada ustanete. I dobro je jesti na 4 h, tako da se ima 4 obroka dnevno. Pokušajte da uvedete jaja, tunjevinu, ribu, ćuretinu, spanać, pirinač, krompir, mahunarke, džigericu... A probajte da prerađevine redukujete u ishrani. Da unapred pripremite neki obrok koji ćete poneti na posao. Umesto slatkiša i grickalica, međuobrok mogu biti naseckano voće (banane, citrusno voće), orašasti plodovi... Osećaćete se zdravije i imati više energije. Sve to što ste naveli da jedete nam daje trenutnu energiju, koja se brzo potroši. A nema hranljivih i potrebnih nutritijenata. Možete za početak da pijete kompleks vitamina B, ali ako obogatite svoju ishranu, to vam uskoro neće trebati. Dakle, zdrava ishrana nije obavezno i skupa, stvar je u planiranju ishrane i dnevnog menija.