Pocituvani, pred edna godina moj muz je operirao laproskopski zuc, medutim od tada ima problema sa jelo i bukvalno neznam sta da mu kuvam. Holesterol mu je 7, secer 7. 2, alt/gpt44. 6, ast/got43. 1 molim vas odgovorite mi o cemu se radi jeli to posledica od nesoodvetne ishrane ili nesto drugo. Ne drzi strogu dijetu ali jede voce, povrce kuvano riza ali zapecen u rerni sa piletinom, ne jede masno kao recimo przeni hleb, svinsko meso, suhomesnato, konzerve, gazirano ne pije uopste, alkohol, ali pije 2-3 kafa na dan, crveno meso vrlo malo recimo 50grama dvaput nedelno. Posle operacije ni je dobio nikakve savete za dijetu. Rekli su mu da moze da jede sve. Jako me zabrinavaju ovi rezultati i molim vas odgovorite mi sta da radim. Hvala vam puno. Pozdrav. Marija

    Odgovoreno: 27. 01. 2011.
    • Poštovana,
      Za godinu dana je trebalo da se oporavi od operacije. Ali vrednosti laboratorijske analize govore da se o ishrani mora voditi racuna i dalje.
      izbegavati masno, dakle bez masnih testa, bez przenja, zaprske, bez mesnih preradjevina; mrsavo meso kao kuvano ili peceno, ulje se dodaje na kasicicu kao zacin i nista drugo od masnih dodataka ili namaza; mlecni proizvodi sa minimalnom masnocom, jaje bez zumanceta; redovno jesti povrce - ono sto podnosi, kroz supe - corbe, kuvano nezaprzeno jelo; voce neka bude ljusteno ili kompot ili umesto voca po pola case vocnog soka. Moze crni hleb, kiflu, pirinac, makarone, krompir. Slatku hranu izbegavati i zbog toga sto je cesto bogata dodatom masnocom. Alkohol nikako.