Poštovani, koje su vaše preporuke - šta jesti i piti kod dijagnoze ulceroznog kolitisa? Odnosno, šta nikako ne konzumirati. Mislim da ishrana ima značajan uticaj na manifestaciju tegoba, dosta sam čitala na ovu temu, nailazim na dosta oprečne preporuke. Za neke namirnice sam i sama shvatila da mi smetaju (čokolada, kafa. . .) . Ljetos su mi tegobe bile najintenzivnije, sada je znatno bolje, ali ne u potpunosti. Oslabila mi je i krvna slika, pa u ishrani moram i na to da mislim. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 30. 12. 2010.
    • Poštovana,
      Moraćete da koristite i lekove. Ishrana je blaga, da ne iritira crevo, dakle ne jako začinjena, ne pržena, već uglavnom kuvana. Izbegavaćete zimnicu, osim kuvane cvekle, kupus, karfiol, krastavac, mahunarke, pečurke. Slično je sa voćem, osim banane, pečene jabuke i tikve, sve drugo da bude ljušteno i spremljeno kao kompot ili voćni sok. Jogurt, sir može, meso ništa ne smeta, ni jaje. Hleb, testenina, pirinač, krompir - sve je u redu. Uzimajte neki preparat gvožđa, recimo šumeće tablete u kombinaciji sa vitaminom c, b12.