Kupio sam u zdravoj hrani izolat proteina surutke i izolat proteina soje. Znam da je izolat surutke daleko bolji od soje, ali me interesuje da li i kako da ubacim koriscenje soje? Trazio sam dosta o ovome po internetu i forumima ali mi je ipak lakse da mi neko od ljudi koji se razumeju u to tacno kaze. Takodje me zanima kako, kada i koliko surutke (a i/ili soje) dnevno treba uzimati? Inace, aktivan sam u vise sportova i skoro svakodnevno imam izuzetno naporne treninge. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 30. 12. 2010.
    • Poštovani,
      Tačan odgovor ovako se ne može dati. Trebalo bi da se na osnovu merenja i razgovora dođe do vaših dnevnih potreba u kalorijama i u proteinima, zatim vaših navika u ishrani pa videti koliko mesta ostaje da se unos proteina poveća preparatima soje ili surutke. U principu, mnogo puta taj dodatak i nije nužan jer se povećani unos proteina već dešava ukupnim povećanim dnevnim unosom hrane koja ionako sadrži i izvore proteina (u prvom meso, jaja, mlečni proizvodi, mahunarke) . Soja je mahunarka, pa slično pasulju, grašku predstavlja izvor proteina koji nije opterećen holesterolom - za razliku od mesa u većoj količini. Osim proteina surutke, i belance jajeta je vrlo čisti izvor proteina.