Postovani doktore, visok sam 182 cm i tezak 69 kg. U prvoj godini srednje skole sam stavio fiksnu protezu i tad sam vidno smanjio kolicinu hrane koju unosim, jer mi je ishrana postala malo otezana i izbegavao sam da jedem van kuce zbog higijenskih razloga (nisam mogao da perem zube ako jedem van kuce) . Od tada se nisam ugojio uopste. Ortodont mi je rekao da cu fiksnu nositi 1, 5- 2 godine, medjutim nosio sam 3, 5 godine i zbog njihove nestrucnosti sada opet moram da stavljam, medjutim hocu da se ugojim. Poceo sam posle 2, 5 godine pauze opet da treniram, krenuo sam u teretanu i odlucio sam da uzimam dodatak ishrani suplement volumass 35 koji u 100 g pored 35 g proteina, sadrzi 45 g ugljenih hidrata i 4 g secera. Tako pise u specifikaciji na internetu. Mene buni i taj odnos pojma ugljeni hidrati i pojma secer. Preporucena dnevna doza je 200 grama- 2 puta po 100 g. Mene interesuje to sa aspekta secera u krvi. Da li to moze imati los uticaj na secer u krvi, tj. Da li to mnogo povecava secer, i da li je bezbedno sa te strane? Da li ako uzimam to treba da smanjim unos slatkisa? Ja sam pre nego sto sam ovo pio merio secer i bio je normalan, 4, 5. Ovo me narocito interesuje jer su mi baba i deda s mamine strane secerni bolesnici, ali oni su secer dobili u starosti, zbog velikih stresova najverovatnije. Hvala puno, pozdrav.

    Odgovoreno: 30. 12. 2010.
    • Poštovani,
      Nema razloga da se opterećujete šećerom u preparatu i šećerom u krvi, pogotovu zato što ste aktivni, niste ni gojazni, a ni baba i deda ne znače ovde posebno važan faktor ako su šećer dobili u starosti. Pominjanje posebno ugljenih hidrata a posebno šećera malo zbunjuje jer su sve to ugljeni hidrati, možda se radi o tome da su ugljeni hidrati jednog porekla a da je šećer ciljano dodat radi korekcije sastava i energetske vrednosti, pa se posebno pominje u sastavu. Slatkiše inače treba generalno smanjiti. Ne zaboravite da najčešće slatkiši imaju i masne sastojke kao što su puter, margarin ili masnoća drugog porekla.