Poštovanje, imam 31 godinu i 2-3 puta nedeljno vežbam sa tegovima. U danima kada vežbam trudim se da unesem do 2 g proteina po kilogramu telesne mase što što uspevam uz pomoć 1-2 merice whey proteina (1 merica - 25 g proteina) . Pitanje 1: da li takav režim ishrane može na duže staze da štetno deluje na bubrege ili jetru? Pitanje 2: da li whey protein može da se poveže sa povećanjem kancerogenih elemenata u telu? (pre svega zbog zaslađivača u whey proteinima) pitanje 3: na netu se čak može naći i da whey protein ima antikancerogeno dejstvo na organizam pa me zanima da li je to samo reklama ili u tome ima istine? Unapred zahvalan, nikola

    Odgovoreno: 18. 09. 2010.
    • Poštovani,
      1. Zapravo niste ništa rekli o režimu ishrane, već o režimu dopune proteina u ishrani, ali svejedno, mislim da nema opasnosti po bubrege i jetru. 2. Do sada ja nemam saznanja da li postoji veza tog preparata sa kancerom. Ne bi ni trebalo da ima veze. Kancerogenost zaslađivača je nekada davno u eksperimentima bila povezana sa miševima, nikada sa ljudima!!! 3. Da whey protein ima antikarcinogeno dejstvo? Prvi put čujem za to, ali zato sam nebrojeno mnogo puta čuo da antikarcinogeno dejstvo imaju razna hemijska jedinjenja koja se prirodno nalaze u biljnoj hrani, tipa antioksidanasa, vitamina, minerala, fenolnih jedinjenja, pa čak i onoga što se zovu biljna vlakna. Vaša ishrana nikako ne treba da zanemari hranu biljnog porekla.