Postovani doktore, imam 29 godina, visoka sam 165, i teska 51 kilogram. U aprilu mesecu sam krenula sa dijetom (pocetna kilaza 71 kg) , i sada sam zadovoljna postignutim rezultatima. Molim vas da mi date savete kako da sada zadzim postignutu kilazu, sta, kako i kada, u kojoj kolicini, koliko cesto treba da jedem. Koliko hleba, mesa, povrca, voca, mleka i mlecnih proizvoda u toku dana treba da pojedem? Koliko cesto mogu da dozvolim sebi da pojedem i nesto masniju hranu ili nesto slatko? Da napomenem samo jos da tri puta nedeljno vezbam po sat vremena. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 17. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Prvo i prvo ti nisi bila gojazna: ) sada si u zoni pothranjenosti: ) dijetu si verovatno držala iz samo tebi poznatih razloga koji svakako nisu medicinski i nisu zdravstveno opravdani. Ne znamo sa kakvom si dijetom krenula, šta ona obuhvata, da li si bila pod zdravstvenom kontrolom, dakle da li sada treba samo korigovati količine hrane ili si bila na nekoj jednostranoj dijeti koja se i ne planira da se drži duže, dakle ne znamo da li si držanjem dijete radila na svojim navikama, na svojevrsnom vaspitanju iz pravilne ishrane, ne znamo o tvojoj fizičkoj aktivnosti, tako da ti ja kao zdravstveni radnik neću pomoći na taj način da ispadne kao da se slažem sa ovakvim držanjem dijete. Poseti nutricionistu radi koliko - toliko stručne procene i intervencije.