Imam 24 godine, visoka sam 170cm a imam 56kg. Zelim da se malo popravim po pitanju telesne tezine, ali mi to tesko ide. Imam apetit, i jeden normale obroke. Tecnosti ne pijem dovoljno, nemam naviku, pa vodu pijem kada se primoram. Ono sto me najvise plasi jeste osetljivost stomaka na za mene kobne kombinacije, tipa voda posle voca, mleka, jogurta. Na svaku ovu kombinaciju stomak reaguje, boli dok se ne isprazni stolicom, koja je retka. Stomak me zaboli skoro svaki drugi dan, iako pazim i nisu problem ove kombinacije sa vodom i vocem, pa sam pomislila da nije u pitanju neki virus ili pantljicara. Sta prvo da ispitam, kome da se uputim?

    Odgovoreno: 17. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Počećeš od lekara opšte prakse koji će ti dati upute za određene dijagnostičke metode ili za lekara specijalistu gastroenterologa, a zatim sledi njihove dalje upute. Naravno da ćeš izbegavati te takozvane kobne kombinacije; pitam se zašto bi neko ko vodu slabo pije to činio posle uzimanja voća ili mleka ili jogurta?! Vodu treba piti i kada čovek nije žedan, ali neka to bude na pola sta pre jela ili oko dva sta posle jela upravo da se ne bi opterećivao želudac i eventualno usporilo varenje hrane. Jedi manje a češće obroke u intervalima ne dužim od tri sata, lako svarljivo, dakle ne prženu, ne masnu hranu, nemoj ljuto i uopšte jako pikantnu hranu. Idi radije na jogurt nego na mleko. U toku dana obavezno i nešto kuvano, čorbasto. Pokušaj da definišeš da li ti stvara tegobe neka pojedina vrsta povrća ili voća, npr pasulj, kupus, krastavac itd, pa te namirnice izbegavaj.