Decak star 4 godine i 5 meseci vec duzi period ima problema sa stolicom. Sa godinu ipo dana skinute su pelene i naviknut je na nosu. U tom periodu pocinje da izbegava hranu, a stolica postaje tvrda. Pocinje sa stezanjem i zadrzavanjem stolice. Obracanje lekaru svelo se, kao i svaki naredni put na prolaktin i "izmenjen rezim ishrane", koji nije davao rezultate. Pocelo je praznjenje svakodnevno u vise navrata, bez najave. Oko cetvrte godine dete pocinje da trazi hranu i uobrocava se, a normalizuje se i stolica, ali i dalje u gacice. I dalje odbija nosu, dok uveliko vec mokri u solju. Bilo kakva prica ne daje rezultate, a grubim postupcima ponovo pocinje da se krije i zadrzava stolicu. Zadnjih nedelju dana, iako je ishrana uobicajena, nema nagon, ne izbacuje stolicu, vec su gacice vise puta u toku dana samo umrljane. Stomak nije natecen, niti tvrd, nema povracanja, ni temperature, dete se normalo ponasa. Molim za savet! Hvala! P. S. Dobili smo odgovor od pedijatra na ovo pitanje, koji je glasio da ovo prevazilazi okvire pedijatrije i da je slucaj za psihologa.

    Odgovoreno: 07. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Pošto ste već upućeni na psihologa, a vaše pitanje je došlo do nutricioniste, može se reći ovo: obezbedite uslove da vaše dete svakodnevno dolazi u kontakt sa voćem i povrćem i to tako da u svakom obroku ili užini ima nešto od toga. Budite maštoviti da detetu bude interesantno to što treba da prihvati i strpljivi da date detetu desetak prilika da neku novu vrstu hrane proba pre nego što je i prihvati. Učite i dete i sebe na hleb i testa od punog brašna (crno, integralno, graham) . Obezbedite dovoljan unos tečnosti, ponudite ga da pije i kada nije sasvim žedno. Osim u čaši vode, tečnosti imate u svakom komadu voća i povrća, mleku i mlečnim proizvodima, supama i čorbastim jelima, čajevima, voćnim sokovima, kompotima i slično. Slatkiše ograničavajte, ali dajte prednost sočnim proizvodima na primer sutlijaš, puding, koh i slično. Najzad, redovnom fizičkom aktivnošću, kroz igru ili neke vežbe koje ćete zajedno da radite, muskulatura trbušnog zida pomaže kretanju stolice kako treba.