Postovani, imam 32 godine i problem sa uvecanim holesterolom. Posle porodjaja sa drugim detetom imala sam holesterol 7, 2 a sada nakon sedam meseci 8, 9. Koristila sam prirodne sasatojke za skidanje holesterola ali se on ponovo navratio. Interesuje me da li je neophodon da se ukljuci neka terapija tabletama i koliko je trenutna visina holesterola opasna u smislu da treba odmah da se obratim lekaru. Jako sam zabrinuta jer brinem o dve devojcice kod kuce i brine me da li nesto iznenada moze da mi se desi. Da samo napomenem da su mi ostali rezultati krvi odlicni izuzev jos povecanih proteina 4, 4 (i sta to znaci) . Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 01. 08. 2010.
    • Poštovana,
      Najbolje je da sa rezultatima odete do interniste. Po potrebi će predložiti dodatna ispitivanja, ekg je obavezan, i proceniće vaš rizik na osnovu svega toga. Onda će eventualno predložiti upotrebu lekova a pre toga trebalo bi da predloži da bar tri meseca malo popravite stil života oko pitanja kao: stanje uhranjenosti, fizička aktivnost, pušenje, pravilna ishrana, unos alkohola, ali i stres - a vi ste već pod stresom: ) o svim ovim elementima niste ništa rekli, ali reći ćete kada odete kod interniste. Sa bilo koliko povišenim holesterolom se nemojte miriti nego nastojite da ga kontrolišete. Nutricionista može da pomogne, a lekovi su samo deo cele priče i internista će to proceniti.