Postovani, navescu vam namirnice koje koristim u ishrani, namera mi je bila da izgubim visak kilograma uz umerenu fizicku aktivnost. Pitanje je da li ovakav nacin ishrane obezbedjuje organizmu sve neophodne sastojke i da li hrana treba biti raznovrsnija? Ono sto svakodnevno unosim i kombinujem je sledece-kuvani ovas u zrnu, laneno seme, mleveni susam, meso, jaja, nemasni jogurt, crni i beli luk, paprika, paradajz, sezonsko voce, krastavac, persun, kupus. Povremeno sargarepa, grasak, boranija, tikvice, karfiol, kravlji sir. Izbegavam povrce koje ima skroba. Da li trebam promeniti nacin ishrane? Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 22. 07. 2010.
    • Poštovana,
      Iz grupe namirnica povrća naveli ste dosta, naravno ima i drugih vrsta koje niste pomenuli. Voće je u redu, mlečni proizvodi su tu, meso, jaja - to je u redu. Nisam pročitao da unosite ulje - zejtin, niti bilo šta drugo od skrobnih namirnica osim ovsa?! Ulje je neophodno, a i skrobna hrana treba da čini 50% energetske vrednosti, tako da ne znam da li ovas jedete za svaki glavni obrok ili ne. Konkurencija ovsu su druga žita, proizvodi od brašna, pirinač, krompir. Ni jedna hrana sama po sebi ne goji - goji suvišna hrana, odnosno uneta više od energetskih potreba!!! Posebno je nejasno kako ste utvrdili da imate i koliko viška kilograma, jer se bojim da tu može biti subjektivne, možda netačne procene.