Poštovani, ja sam zabrinuta mama devojčice koja će u septembru da napuni 4 god. I ima 14kg. Visoka je 95cm. Na koji način da joj povećam kalorijski unos namirnica. . . Naime u želji da se ona što zdravije hrani naučila sam je da jede povrće, voće, ne masno meso. . . A, sada se suočavam sa tim da ona jako malo unosi ugljene hidrate (hleb, testenine) slatkiše skoro da ne jede, tako da imam utisak da ona ne unese dovoljno kalorija dnevno. Dr. Kaže da nema razloga za brigu, a ona za 2 god. Treba da krene u školu i šta ako je ne prime zbog nedovoljnog br. Kilograma. . . Inače ona već sada raspoznaje sva slova, broji do 100, ide na časove eng, na ritmičku gimnastiku, recituje preko 50 pesmica, jako je pametna i željna učenja i jedva čeka da krene u školu. . . Ja verujem da sve ovo vama zvuči smešno, ali ne znam kako da joj objasnim da to što nije dovoljno jela je razlog da pauzira godinu. . . E, sada da do toga ne bi došlo, kako joj povećati kilažu? Hvala unapred!!!

    Odgovoreno: 16. 07. 2010.
    • Poštovana,
      Ako je dr koga ste pomenuli pedijatar, mislim da vam je rekao ispravno. Izgleda da je dete dobro uhranjeno za starost od 4 godine. Vodite dete kod pedijatra redovno da joj pratite rast i razvoj. Dete neka bude aktivno u igri i neka ga vodi apetit. Čisto radi informacije ugljene hidrate sadrže svi proizvodi od brašna, testa, peciva, makarone, pirinač, kukuruz (brašno, kokice) , krompir, puding (skrob) , dalje ima ih voće, od koga je kaloričnije banana i suvo voće. Od povrća nešto više ugljenih hidrata imaju grašak, cvekla, šargarepa, pasulj. Sokovi takođe sadrže šećer. Naravno, kalorije dolaze i od svake druge vrste hrane, pa i mesa, mlečnih proizvoda, i naročito ulja i drugih masnoća.