Postovani mene zanima koliko je zdravo piti surutku domacu kiselu (jer ima i slatka) koja se pravi od cistog doamceg mleka jer zelim da je pijem zbog proteina i zbog toga sto sam procitao da je jako zdrava i ima mnogo pozitivnh tvari, al isam na drugim mestima takodjer procitao da je stetna zbog laktoze a ja mislim da domaca kisela surutka nema mnogo laktoze i da je najzdravija. Pio bihh je i zbog teretane jer kazu da ubrzava rast misica i cak se preparati za rast misica prave od nje. Takodjer sam citao da se moze smrsati od nje. Ako mogu dobiti vase misljenje. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Znam i ja da mnogi surutku preporučuju, pogotovu kod bolesti jetre, kao i da se prerađuje u aditive pa dodaje u mnoge namirnice. Ima ubedljivo najviše laktoze (od 4 kafene kašičice surutke 3 su laktoza) i to ne mora praviti problem vama lično, laktoza nije štetna, ali ima ljudi koji ne tolerišu laktozu pa imaju određene stomačne tegobe. Ne morate surutku uzimati namenski zbog mišićne mase, potrebe u proteinima će zadovoljiti i druge proteinske namirnice. Najzad, svega onoga čega ima u surutki ima i u - mleku, jogurtu, kiselom mleku. I sami sir, a surutka je nuzproizvod u postupku sirenja - je belančevina. Dakle, zamena mleka surutkom je, po meni, slabija zamena.