Postovani, ima 26 godina, dijagnoza mi je sindrom iritabilnog creva i imam problem sa niskim holesterolom. Trigliceridi 0, 62 ukupni 3, 29 hdl 1, 14 ldl 1, 87 non hdl 2, 15 ldl koeficijent 2, 89 indeks ateroskleroze 1, 64 planiram trudnocu te me zanima kako da podignem vrednosti holesterola i da se malo ugojim, posto mi normalnom zdravom ishranom to ne ide. Hvala unapred

    Odgovoreno: 21. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Zaista morate lično kod nutricioniste radi procene stepena uhranjenosti i davanja kalorijski prikladne dijete za vaš slučaj. Tu ćete proveriti da li je vaša dosadašnja ishrana zaista bila zdrava i dovoljno raznovrsna. U trudnoći fiziološki raste nivo holesterola, dok trudnoća traje. Veći unos holesterola, a i obzirom na predstojeću trudnoću kada su i povišene potrebe u belančevinama i gvožđu možete ostvariti nešto većim unosom mesa (svako meso ga sadrži, ali ne smeta ni da se opredelite za mršava mesa, živinsko meso i ribu) , a naročito jetre - crne džigerice i jajeta. Mislim da sve druge izvore holesterola, odnosno druge punomasne namirnice izbegavate, a od masnoća da birate ulje.