Molim vas, posto ste vi pisali o dijeti koju treba primenjivati kod kandidijaze u crevima, da li je tom dijetom moguce za 5 meseci izgubiti 24 kg? Naime, operisala sam zuc pre 9 meseci i odmah posle toga jedno mesec dana imala sam prolive, zbog loseg varenja, a kazu i sama laparoskopska metoda izaziva slicne probleme. Posto me je bolelo u predelu zeluca, verovatno pankreas, gastroenterolog mi je dao da pijem antibiotike 10 dana, sumnjajuci da mi se vratio helikobakteri. U bolnici sam primila 3 longacefa. Da ne duzim, za badnje vece, imala sam 12 stolica. Pravi pakao. Odmah sam dala stolicu na analizu i pronasli su candidu species. Vec 5 meseci ne mogu da je suzbijem. Pila sam nistatin sa prekidima i sad ga pijem, probiotike uzimam vec 5 meseci, ali drzim dijetu bez secera, mlecnih proizvoda (samo sojino mleko) , cak mi i voce smeta, a jela sam samo pecenu jabuku i ponekad krisku sirove jabuke. Primetila sam da mi pogotovo smeta sve sto ima skrob u sebi (integralno brasno, krompir, proja, integralni keks bez kvasca, ako uzmem previse) visoka sam 175 cm, a vec sam spala na 48 kg. Da li je to od candide u crevima ili od te dijete koje moram da se pridrzavam jer mi smeta kad je prekoracim ili je u pitanj u nesto drugo? Operisali su mi desni rezanj stitne zlezde, u levom su krenuli manji nodusi, pojavile su se i neke ciste ginekoloski, creva mi narocito ubrzano rade ujutro, a ja bas osecam glad i jedem ono sto mogu, ali mrsavim. Jedan endokrinolog me ubedjuje da je to anoreksija, a ja ne mogu da mu dokazem da ne povracam, nikad i nisam i da je sve ovo krenulo posle operacije zucne kese. Pre operacije sam imala 72 kg. Taj isti endokrinolog kaze da sam sigurno povracala u srednjoj skoli i radila vezbe, tako da sam morala da mu se zaklinjem u decu da to nije tacno. Posle je rekao da cu umreti od toga, ako sebi ne priznam. Stvarno ne mogu da poverujem kakvih lekara ima, a ja sam pritom dosla da mi pomogne i otkrije u cemu je problem. Jedino sto je rekao da candida mora da se leci, za razliku od gastroenterologa koji nece da je lece. Ja osetim tacno kad mi se aktivira u crevima, krklja, krenu grcevi, prolivi, gasovi, mucnina. Pa kako onda da je ne lecim? Imate li neki savet? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 21. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Teško pitanje. Prvo, kaže se da je rast kandide posledica pada imuniteta ili duže antibiotske terapije, pa treba otklanjati prvobitni uzrok. U redu, kandida je tu, lečili ste je i očigledno morate je lečiti antimikoticima (kao nistatin) i dalje. Probiotici i dalje. Ubacite kapsule omega-3 masnih kiselina. Oko proračuna ishrane bolje naći nutricionistu. Od ukupnih kalorija morate 50% dobiti iz složenih ugljenih hidrata - skroba (hleb, krompir, pirinač, testenina, pahuljice - ovsene, sa jogurtom ili u supama) , a taj unos će u ukupnoj količini biti znatan pošto čak treba i da se popravite!!! Ako to ne možete da istolerišete jasno je da se kandida prvo mora suzbiti medikamentozno. Za sada uzimajte i preparate tipa oligovit, da bi uneli dovoljno vitamina i minerala. Ako ne unosite jogurt ili sir 3x dnevno - i kalcijum u šumećim tabletama 1200mg dnevno. Kako podnosite ulje u namirnicama? Ako podnosite dodajte koju kafenu kašičicu više ulja u svaki obrok ili mažite svako parče hleba premazom od nemasnog sira izmešanog sa kojim kašičicom ulja ili dijetalnim margarinom. Majonez. Ako podnosite semenke i one su dosta kalorične; nađite bilo koje samo da su ljuštene, bez opne. Ključno je da sanirate kandidu da bi mogli dobro da jedete. Gastroenterolozi moraju učiniti više.