Imam sestrica od 9, 5god, ima visak kg od nekih 10 kg. Bili su kod dr, radjeni su standardni nalazi, svi su u redu, predlozena je lagana dijeta, ali nista konkretno im nije navedeno kako i na koji nacin da se dete hrani i sta sme a sta ne sme. Mozete li bar dati predlog ishrane za jedan dan, da vidimo kako napraviti program ishrane, jer u siroj okolini ne postoji nutricionista koji bi nam pomogao da nam lepo napise jelovnik za dete>hvala unapred!

    Odgovoreno: 11. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Pitanje je odlično za ministarstvo zdravlja i zavod za zdravstveno osiguranje, jer su oni dijetetske usluge svesno izbacili iz primarne zdravstvene zaštite i ostavili: savetovanje. Za ovako malo dete, sa svim drugim dobrim nalazima ne preporučuje se mršavljenje, već da održava istu težinu a da rastom u visinu lagano pretvori taj višak u normalnu težinu. Taj rast treba da prati pedijatar. Ono što je sada najvažnije je da dete dobije pravilno vaspitanje u pogledu ishrane, odnosno da usvoji navike koje idu u pravcu dobre regulacije težine u budućnosti. Ovim zadatkom treba da se bavi cela porodica, odnosno da se u kući nalaze samo poželjne namirnice i sprema na jedinstven način za sve. Tri glavna obroka i dve voćne užine, nema preskakanja obroka. Slatkiše svesti na minimum, a ja uvek dodajem da nisu svi slatkiši isti pa treba izbegavati one sa puterom, margarinom ili pržene. Ista stvar vam je sa slanim grickalicama, samo što su bez šećera ali su isto tako kalorične. U svakom glavnom obroku ubacujte povrće na neki način. Hleb malo odstajao - manje će da se pojede, a peciva nemasna. Mlečni proizvodi sa manjom masnoćom, a mesa isto tako. Od mesnih prerađevina šunka u crevu. Voće je u redu. Sokovi i slatki napici na minimum. Postoji podatak da se u americi najviše slatkih osvežavajućih pića popije u kući, dakle pod nadzorom roditelja?! Slatki napici ne smeju da potisnu mlečne proizvode.