Dragi doktore, vac sam vam pisala i od srca sam vam zahvalna sto ste mi otvorili oci da se nisam pravilno hranila mjesec dana. Naime, rekli ste mi da ishranu svakodnevno dopunim sa o, 5 lit mlijeka ili jogurta, sa 100-150g mesa, nešto ulja u dva obroka, ili bar koštunjavo voće - semenje, nešto od skrobne hrane! Da podsjetim, moja ishrana je sadzavala dvije snite crnog kruha, mliecni namaz za dorucak; medjuobrok voce, rucak obareno povrce i popodne takodjer coce, najcesce ananas. Visoka sam 164 i imam 53 kg. Poslusala sam vas savjet i dopunila sam svoju ishranu sa ziraticama, takodjer grickam bademe i jedem vise mlijecnih proizvoda. Jos uvijek se nisam udebljala, ali takodjer i dosta sam aktivna i dnevno predjem najmanje dva, tri kilometra. Ne osjećam se slabom, naprotiv. Meso i dalje jedino ne jedem, jer sam vec dvije godine vegetarijanac, mada sam poslije vaseg savjeta laktovegetarijanac, jer unosim vise mlijeka.: ) nadam se da moja ishrana sada zadovoljava. . . Od srca vam hvala i molim vas ako imate jos neku primjedbu da me savjetujete. S postovanjem, vasa mila.

    Odgovoreno: 07. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Pretpostavljao sam da negde u vazduhu možda visi ideja o vegetarijanstvu u vašoj ishrani. . Vegetarijanci rizikuju manjak kalcijuma, gvožđa i vitamina b12. Sa unošenjem 2-3 mlečne porcije dnevno popravljate stanje sa kalcijumom, a sa uvođenjem jajeta i mlečnih proizvoda popravljate i stanje unosa b12. I zbog b12 i zbog gvožđa nije loše da unosite dnevno neki polivitaminski preparat, ima ih kao šumeće tablete koje sadrže i gvožđe i b12 i folnu kiselinu i c vitamin tako da nadoknadite bar malo nedostatak unosa mesa. Meso je najbolji izvor gvožđa pa kada njega nema onda je ovakva dopuna na mestu. Bez obzira koliko neka namirnica mimo mesa može imati gvožđa to se u zanemarljivoj meri iskorišćava u organizmu pa da se ne zavaravate da je spanać ili pasulj značajan izvor gvožđa. Dakle, dodajte gvožđe kroz dijetetske preparate.