Imam 18 god. , bavim se sportom oko 10 god. , pre oko godinu dana sam imao nekih problema i obratio se lekaru koji mi je ustanovio hipertrofiju leve komore, ciji je najveci uzrok po misljenju lekara teretana u koju sam isao godinu dana. Moja pitanja su: 1. Sta mislite o toj hipertrofiji, da li se to normalno javlja ili je to neki ozbiljniji problem? 2. Koji mi sport preporucujete? Sport mi je vrlo vazan, jer volim sport i ne znam kako bih bez ikakvih fizickih aktivnosti. . . Da li to moze da bude neko pasivno vezbanje tipa rad s tegovima male tezine i po malo cisto zbog lepog izgleda? Trcanje? 3. Ishrana, kako za vreme treniranja tako i van treninga? I ovo mi je jako vazno jer zelim da se hranim zdravo, da se bavim sportom i da vodim uredan zivot. . .: d hvala!: )

    Odgovoreno: 29. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Nije loše da se konsultujete sa specijalistom sportske medicine oko stanja zdravlja i oblika fizičkih aktivnosti, obzirom da vaša aktivnost prelazi u sferu sporta. Ishrana je kalorijski odgovarajuće jaka, u više obroka dnevno, mešovita i u osnovi zdrava ishrana, dakle sve preporuke koje uobičajeno čujete kao preporuke za očuvanje i unapređenje zdravlja. Tačnu jačinu i proporcionalni udeo namirnica dao bi nutricionista posle merenja težine, visine, eventualno i udela masnog i mišićnog tkiva u građi tela. Ishrana i u dane treninga i van treninga je slična, samo malo jača u dan treninga.