Pozdrav, zanima me prvo sta mislite o proteinima u prahu kao dodatku ishrani? Drugo treniram rekreativno boks i teretanu i uglavnom mi je ishrana bazirana da dosta proteina, oko 2g po kg telesne mase, pa me zanima da li je to prevelik unos proteina ja imam oko 89kg

    Odgovoreno: 30. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Smatra se da jako aktivna osoba, sportista, uzimajući veće količine hrane, srazmerno unosi i dovoljno belančevina, odnosno više od osobe koja manje jede. Prosek od 2g po kg t. T. Je veliki, nema potrebe za više od 1, 5g. Ukoliko ne jedete mleko i mlečne proizvode, jaja, meso - onda bih razumeo da uzimate proteinske dodatke. Ovde bih istakao mleko i m. Proizvode sa nižim stepenom masnoće i mislim da bi dodatak od 3 čaše mleka bio taj dodatak proteina koji je racionalan, naravno, u okviru ishrane veće energetske vrednosti. Veći unos mesa je statistički povezan sa češćom pojavom nekih oblika raka.