Postovani imam 17 godina i imam veliki problem. Obracam se vama da pitam da li nesto zante o mom problemu jer sam postavljao pitanje na rubrucu bolesti digestivnog sistema nisu mi nista odgovorili. Imam problem po simptomima podsjeca na hijatalnu herniju. Nisam predebo imam 183 visinu i 90 kilograma. Imam ponekad povratak hrane u zeludac i kiseline i ekstrasistolekoje najvjerovatnije uzrokuje hernija. Dal bi ste mogli preporuciti sta bih i kako trebao da jedem da ublazim tegobe. Hvala

    Odgovoreno: 10. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Sve mere se svode na izbegavanje dodatnog pritiska na stomak i želudac. Nemojte dodavati na težini, jedite 5-6 manjih obroka dnevno, tečnosti na prazan stomak (pre obroka ili bar 1, 5 sat posle obroka) , bez alkohola, posle jela nema savijanja ili ležanja, a od večere do spavanja bar 3 sata. Uzvišen jastuk. Neke vrste hrane kao da olabavljuju želudac pa dolazi do vraćanja hrane, npr masna hrana, čokolada, mnogo kafe, čaja, paradajz i slično. To izbegavajte, a ako jedete - tek da probate.