Postovani, imam dijagnostifikovan sindrom pcos. Pre par godina imala sam potpuni izostanak menstrualnog ciklusa. Krenula sam sa dijetom - zona i uzimala sam omega3 kiseline 2 puta dnevno, kalcijum/magnzijum. Nakon 2 godine ciklus mi se potpuno regulisao. Nisam isla na preglede. Za proteklih 9 meseci, od kad sam dobila prvu menstruaciju sam dobila par kilograma, posto ne mogu stalno biti na pomenutoj dijeti. Treba da kazem da mnogo radim, i uglavnom sedim. Treba mi savet kako da odrzim normalnu telesnu tezinu, ako uzmemo u obzir da se za ovaj sindrom uglavnom vezuje gojaznost, a da lecenje podrazumeva redovne treninge i mrsavljenje. Da li treba da ogranicim unos ugljenih hidrata. Koliko mogu normalno porcija (komada) voca da pojedem? Unapred hvala srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 06. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Koliko ste uhranjeni, odnosno da li i koliko treba da mršavite je stvar procene stručnjaka - nutricioniste nakon što obavi merenje vaše visine i težine. Čak i da ste normalno uhranjeni može vam se dati dijeta- zapravo proračunati unos namirnica sa kojima se želi pravilna ishrana uz očuvanje težine. Sve osim čiste vode i čaja bez šećera sadrži kalorije pa je važno da sve unosite u umerenim količinama, dakle i ugljeni hidrati, i masnoće i proteini, voće i povrće - dakle sve može biti izvor kalorija. Nema smetnje da unostie 05-0, 6 kg sočnog voća dnevno. Dakle, pronaći nutricionistu pa sa njim raščistiti mnoge nedoumice.