Postovani, imam 21god, i imam hipotireozu tri god pijem eythirox 50mg, zanima me ishrana jer sam cula od nekih da se ne sme jesti kupus breskve. . . Da li je to tacno ili je sve dozvoljeno? I imam epilepsiju pijem lamictal 200mg dnevno, prilikom uvodjenja leka sam se ugojila oko 20kg, pa me zanima kako da skinem te kg, da li ishrana i vezbe ili to nece delovati jer je gojaznost zbog leka a ne prirodnim putem? Molim vas odgovorite jer mi je jako bitno. Hvala unapred

    Odgovoreno: 23. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Kupus i breskva jesu namirnice sa svojstvom da blokiraju sintezu aktivnih tiroidnih hormona. Međutim to ne znači da se izbacuju iz ishrane. Umereno unošenje, npr u količini od oko 200g 2-3 puta nedeljno se može smatrati bezbednim. Smatra se da se kuvanjem smanjuje ovo neželjeno svojstvo. Proizvodi od soje slično deluju, a dodaju se kao aditivi u veliki broj proizvoda. Pošto vi ionako uzimate lek kojim nadoknađujete manjak hormona, nemate razloga da izbacujete navedene namirnice. Višak kilograma je rezultat unosa više hrane od potrebne bilo zbog izmenjenog apetita ili usporenog metabolizma, ali se ipak na kraju sve svodi na višak namirnica. Redukovati najkaloričnije namirnice (slatke i masne) i povećati fizičku aktivnost može da pomogne.