Imam 29 odina i povisen nivo gvozdja u krvi 38. 5. Takodje tibc je na gornjoj granciji 75. 3. Svi drugi rezultati su u granicama referentnih vrednosti. Zdravo se hranim, rekreativno bavim sportom, ne uzimam vitaminske suplemente. Oko 5 godina koristim oralni kontraceptiv. Sta moze da bude uzrok ovome i da li je potrebno uraditi dodatne analize i koje? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Pošto izgleda da nemamo problema sa ishranom, ovo pitanje je za internistu. Negde u regulaciji gvožđa u telu postoji ispad, da mehanizam usvajanja gvožđa iz hrane, apsorpcija u crevima, nije dobro regulisana. Neka vas vaš lekar uputi na internistu-hematologa radi dobre dijagnostike i eventualnog tretmana.