Poštovani doktore, pitanje vezano za ishranu se tiče moje majke koja je visoka oko 155 cm, a ima 90 kg i rođena je 1949. Godine. Stalno joj govorim da je uzrok njenih zdravstvenih problema uzrok debljina (skleroza aote sa visokim gradijentom, sužene karotide i nesvestice, vene na nogama, teške i umorne noge, brzo zamaranje, problemi sa kičmom i meniskusom,. . .) ali ona i dalje govori da jako malo jede! Količinski znam da malo jede, ali da unosi premalo tečnosti i da voli slatko. Odbija da menja ishranu jer "ne voli" to što joj preporučujem, niti da uzima više tečnosti jer ima "slabu bešiku". Brinem za nju, jer znam da sve to zanemarivanje sebe kroz ishranu i ne obraćanje lekarima dovodi nju samu do nepokretnosti jednog dana. Kako da joj pomognem i da li se takvoj osobi ikako može pomoći? Da još napomenem, stalno nešto glanca i radi po kući i to je sva njena fizička aktivnost! Odbija i male šetnje. Po mom mišljenju ona je pre za neku psihoterapiju, ali ipak molim za vaš savet.

    Odgovoreno: 19. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Znate li za izreku da neki ljudi sebi kopaju grob kašikom? Osnovni uslov da se stvari menjaju na bolje je da postoji volja, rešenost, odluka da se to uradi. Ako toga nema i pored vaše najbolje namere još ćete ispasti krivi i - tačno, to je stvar psihologije. Dok se ne obratite psihologu ja da dodam da se vaša majka ponaša jako sebično, da ne vodi računa o vašim osećanjima i interesima jer ako ovako nastavi najpre će postati invalid koji će i sebi i vama zagorčati život. Psiholog, svakako. Posle po dijetu, da vi budete sigurni.