Molila bih vas neki prilog o dijeti kod atijaminoze i hipovitaminozi vitamina b1, neophodan mi je podatak ako moze sto pre. . . Unapred hvala. . . . .

    Odgovoreno: 24. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Vitamin b1 je tako raširen među namirnicama da uopšte nije uobičajeno da se naiđe na deficit. Ovog vitamina nema u rafinisanim žitaricama, brašnu i proizvodima od toga, ali u mešovitoj ishrani izvor je i meso, mleko, voće i povrće i naravno proizvodi od integralnog brašna, tako neka dijeta van mešovite ishrane i nije potrebna. Ako vas ovo interesuje zbog nečijih tegoba javite se lekaru, pa ako se utvrdi deficit ovaj vitamin će se dati kao lek. Većina vitaminskih preparata i multivitaminskih napitaka sadrži i b1.