Poštovani, nakon urađenih hormonskih analiza krvi, moj ginekolog mi je rekao da je su u pitanju znaci rane menopauze. Nije mi preporučio nikakvu terapiju. Znam da je sve što mi se sada dešava prirodan proces, ali tegobe koje imam prilično utiču na kvalitet mog života. Nekad mi menstruacija traje i po desetak dana, uz prilično obilno krvarenje, kada se osećam iscrpljeno i malaksalo, a nekada izostane i po dva ili tri meseca (što je upravo sada bio slučaj) . Kada je do menstruacije konačno došlo, bila je praćena glavoboljom, vrtoglavicom, bolovima i napetošću u grudima. Uz sve to, imam česte nesanice. Napominjem da su nalaz na ginekološkom pregledu, kao i ultrazvučni nalaz bili uredni. Zanima me vaše mišljenje o preparatima na bazi soje i drugim prirodnim preparatima koji se mogu naći u našim apotekama, a koji se reklamiraju kao da smanjuju simptome menopauze. Da li oni stvarno mogu da imaju te pozitivne efekte, i da li bi eventualno mogli neki od njih da mi preporučite?

    Odgovoreno: 12. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Ne možete zaobići svog ginekologa, savetujte se najpre sa njim oko simptoma menopauze, pa i oko preparata soje. Tačno da sastojci soje, fitoestrogeni, mogu da ublaže nedostatak estrogena, ali postoje i stanja (razvoj tumora zavisnih od estrogena) kada nećete uzimati ni preparate soje. Zato je bitno kontrolisati se kod ginekologa. Obzirom na krvarenja pratite krvnu sliku, ali ipak možete preventivno uzimati, na primer šumeće tablete gvožđa u kombinaciji sa vitaminima c, b12 i folnom kiselinom kao redovni dodatak ishrani, bar dok krvarenja ne prestanu.