Postovani, imam 31 godinu, visok sam 185cm, sportom se bavim rekreativno i imam 96 kg. Interesuje me da li se ja smatram za gojaznu ili osobu sa normalnom telesnom kilazom. Drugo moje pitanje je vezano za unos tecnosti (vode) u organizam prilikom obedovanja. Kod mene se stvorila navika da prilikom jela unosim od 0, 5 do 1 litar vode. Mnogi kazu da to nije zdravo, ali ja molim za vase misljenje. Napominjem da dosta brzo jedem i da prilikom unosenja tecnosti nemam nikakvih tegoba. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 12. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Imate višak od bar 10 kg, a strogo gledano niste još uvek gojazni. Naravno, bolje da smršate. Unošenje tečnosti u toku obroka može produžiti varenje jer se fermenti za varenje hrane razblažuju, pa to nije poželjno. Pijte tečnost na bar 15 minuta pre ili bar 1, 5 sat posle obroka. Jedite polako. Hrana se dužim žvakanjem bolje priprema za varenje, štaviše varenje ugljenih hidrata počinje već u ustima. Najzad, signal da ste siti stiže sa zakašnjenjem do mozga, od bar 15 minuta. Dajte mu priliku da stigne: ) sve u svemu, manje ćete pojesti pa ćete doterati težinu.