Dobar dan! Molim za savet, kako se trudim da se pravilno (zdravo) hranim do skoro sam dosta upotrebljavala maslinovo ulje u ishrani (extra vergine) . Pri svim termickim obradama, osim kad je przenje u pitanju, gde koristim ulje od kospica grozdja. . . Medjutim, skoro sam procitala da maslinovo ulje uopste ne treba da se koristi pri termickim obradama, vec iskljucivo kao preliv salatama i sl. Sto znaci da ga ne treba koristiti ni kao marinadu. . . Zanima me vase misljenje o tome, jer mi se bas ta aroma koju ono ima najvise dopada, za razliku od ulja grozdja koje je navodno dobro za sve vrste termickih obrada. . . Unapred veliko hvala i pozdrav!!!

    Odgovoreno: 12. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Ako je ulje nerafinisano, pa i extra vergine, nije pogodno za termičku obradu. Ima nižu takozvanu tačku dimljenja (smoke point) , hemijski se menja, najviše jer ima dosta zaostalih biljnih delova u ulju. Rafinisana ulja su bolje prečišćena, sa višom tačkom dimljenja, odnosno otporna su na temperature. Koristite nerafinisana ulja za prelivanje jela i salata, eventualno da ga dodate u vreme kuvanja hrane, a rafinisana ulja za termičku obradu. Naravno, bolje što manje termičke obrade - prženja i pohovanja.