Postovani dr, posto ste mi rekli da atkins dijeta moze biti opasna, odustala sam od nje. Da li je ova petnaestodnevna dijeta opasna, ili, da li postoji ijedna brza dijeta na ovom sajtu koja nije opasna? Smanjila sam unos slatkisa i jedem normalno, ali zaista nemam vremena za fizicku aktivnost. Trebala bih da smrsam oko 5 kg. Hvala i pozdrav!

    Odgovoreno: 13. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Želja za brzim, ugodnim, komfornim mršavljenjem, pa još i bez fizičke aktivnosti, je tako privlačna ljudima da je to povoljno tle da bilo ko na svetu pokuša da vam recept za takvo mršavljenje na neki način proda. Ta roba može biti u obliku čaja, tableta, zelene kafe ili izmišljene dijete koja se u vidu knjige prodaje na svakom drugom ćošku. To rade ljudi svih mogućih stručnih usmerenja, bez prave medicinske utemeljenosti. U tome se teško snaći a lako prihvatiti pogrešan pristup. Svi znaju da se drastičnim smanjenjem kalorija postiže mršavljenje. Ali značajno smanjenje unosa hrane dovodi do toga da ne unesete u telo sve ono što vam je potrebno i to svakodnevno potrebno. Zato te dijete moraju biti kratkog trajanja, da vam ne iscrpu rezerve minerala i vitamina. Zato su i opasne ako se drže više nedelja. Neke dijete deluju dosta šareno, ali nemaju balansiran i dovoljan dnevni unos glavnih nutrijenata da bi se držale mesecima. To većina naroda ne može da uvidi. Na žalost ljude samo interesuje brojka koju će videti na vagi.
      sa žaljenjem konstatujem da se na ovom sajtu nalaze razne dijetalne preporuke iz sumnjivih izvora, nepotpisane, a i kada su potpisane velika je dubioza da li iza tih tekstova stoje ljudi koji se u ishranu razumeju. Naime ima i lekara koji su u dijetetici nepismeniji od njihovih pacijenata.