Interesuje me u kojoj hrani ima najvise vitamina b6 i koja labaratoriska oznaka pokazuje u krvi ovaj vitamin?? Hvala

    Odgovoreno: 13. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Najviše ga ima u mesu, uključujući ribu, eventualno u bananama. Ima ga i mnogo drugih namirnica, ali su količine mnogo manje. Ono što je čak i bitnije je da je rastvorljiv u vodi i da ga svaka prerada hrane, a naročito termička obrada (što je apsolutno svakodnevna pojava) - uništava više ili manje. Kuvajte ili pecite hranu samo onoliko koliko je neophodno a ne da zaboravite lonac na vatri satima, gledajte da ne odlivate vodu u kojoj se hrana kuvala ili je dodajte radi kuvanja minimalno. U rutinskoj analizi krvi ne radi se analiza ovog vitamina, dakle ne možete zaključiti o nivou b6 u krvi.