Poštovani, moje pitanje će se odnositi na mogućnost pomoći oko gubitka kilograma. . . . . . Išla sam kod nutricioniste, ona mi je dala dijetu, koju sam skontala da daje svima. Kilogrami su mi sporo nestajali, po 1kg mesečno. . . . Nije mi delovala zdravo, pa sam je prekinula. . . . Za godinu dana sam skinula oko 18kg, a još toliko moram, a ne znam na koji način. . . Da li mi vi možete nekako pomoći oko ishrane, jer ne želim ceo život da budem ne neuspešnim dijetama i ceo život gladna. . . . . . Pmoć mi je jako potrebna, jer imam dosta viška. . . . . . . . . Da li postoji da nekako dođem u lični kontakt sa nekim ko može da mi pomogne. . . . . Hvala vam unapred, vaša tamara

    Odgovoreno: 28. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Kada se sretnete sa nutricionistom, on je u poziciji da napravi najbolju procenu i da vam pomogne. U boljoj poziciji nego što se može na ovaj način. Ne sviđa mi se što ni jednom niste pomenuli težinu, bilo pre početka mršavljenja, bilo sada, kao ni da li ste kod nutricioniste išli na kontrole. Bilo bi interesnatno čuti šta ste to procenili da u dijeti nije bilo zdravo, a šta ste onda umesto toga vi uradili?! Pomenuli ste da nutricionista jednu dijetu daje svima. Samo delimično ste u pravu: ukoliko nema komplikacija, jedna ista dijeta (u smislu ukupne kalorijske vrednosti) se može dati svim pacijentima kojima odgovara. U toku istog dana istu dijetu za mršavljenje sa 1600 kcal može dobiti 3-4-5 pacijenata - ako im ta kalorijska vrednost odgovara, i ako se pogodi ta takvi pacijenti dođu istog dana. Pa šta mislite, da li istu vrstu i dozu leka za pritisak može dobiti istog dana nekoliko pacijenata u ordinaciji interniste? Može, itekako! Najzad niste naveli odakle ste, gde je taj nutricionista, pa ne mogu ni izbliza da preporučim kome da se obratite. Svakako nekom zavodu za zaštitu zdravlja, obzirom da naši propisi kreiranje dijetalne ishrane predviđaju jedino u tim ustanovama, a ne u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.