Alergicna sam na acetisal analgin baralgin i sl lekove pa me interesuje gde se mogu jos naci tj u ishrani da li su sacilati zastupljeni i u svezim namirnicama ili samo u konzerviranim i kojim. Unapred hvala

    Odgovoreno: 21. 02. 2010.
    • Poštovana,
      U današnje vreme salicilate (salicil) u hranu kao konzervans stavljaju samo starije domaćice. Zvanično je zabranjen za konzerviranje. Savremena proizvodnja hrane ga ne koristi za konzerviranje. Ali, izgleda da su salicilati normalno prisutni u biljnoj hrani u različitim koncentracijama. Većina sušenog voća, jezgrastog - semenke, bobičastog voća (borovnica, kupina, malina, brusnica itd) , paprika, paradajz, maslinovo ulje, biljni čajevi - su neke od namirnica sa znatnim sadržajem salicilata.