Molim vas, vec sam ptala ali mi niste odgovorili! Kako hrana podgrevana u mikrotalasnoj pecnici utice na organe za varenje? Ovo pitam sobzirom na to kako izgleda npr. Hleb i hrana od testa, kada se ohladi, stvrdne se i skoro skameni. Kako to "podnose" organi za varenje? Unapred hvala. Pozdravi od lele.

    Odgovoreno: 23. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Radi se o vlazi koja je u hlebu sadržana, naravno. Ako je hleb malo bajat voda se veže za skrob, hleb izgleda sasušen, ali u mikrotalasnoj (zagrevanjem skroba) voda se ponovo izdvaja i takav tretiran hleb izgleda vlažniji. Sami postupak sa mikrotalasnom ne smeta želucu. Moj predlog je da ne stavljate hleb u mikrotalasnu, nego recimo u toster. A hleb se naravno može jesti i bez ovakvih metoda obrade. Bajat hleb se čak preporučuje kao lakše podnošljiv za želudac, a kako nije baš atraktivan može pomoći i da se hleb manje jede - kod onih koji treba da smanje količinu.