Poštovani, moja majka je trenutno na rigoroznoj dijeti zbog napada žuči koji je imala početkom decembra (belo meso, dvopek, posna supa, musli klasik) . Problem koji se još javio su niska bela krvna zrnca 2. 8, ly# 1. 0 l * 10 - 9/l, gr# 1. 5 l * 10-9/l, niska vrednost pct-a 0. 111 l% i i plt-a 125. L *10-9/l. Molim vas interesuje me šta još od hrane, voća, povrća, napitaka sme da konzumira i sa kojom vrstom hrane (voće, povrće, sokovi) može da poboljša wbc-a, pct i plt. Unapred zahvalna zorica tošković

    Odgovoreno: 30. 12. 2009.
    • Poštovana,
      U dijeti koju drži ne zaboravite da skuvate povrće u toj supi, da se koriste mlečni proizvodi od obranog mleka, voće kao kompot, može sokovi, med, marmelada - ukoliko nema još nekog zdravstvenog stanja koje bi zahtevalo dodatne restrikcije. Strogo će izbegavati masne, pržene, pohovane namirnice i žumance jajeta u svakom vidu. Oko slabe krvne slike (wbc = bela krvna zrnca, plt= krvne pločice) da vidite sa internistom-hematologom, da se tu ne kriju drugi razlozi za to jer žučni napad ne mora ovo da napravi. Ne možete hranom popraviti bela krvna zrnca, ali ovo stanje od vas zahteva drugu vrstu pažnje: da strogo pazite na ispravnost namirnica (nastojite da je hrana sveže spremljena za taj obrok, da jednom otvoreno originalno pakovanje namirnice majka ne koristi sledećeg dana i slično) , na higijenu u kuhinji, higijenu ruku i temeljno pranje namirnica i pravilno čuvanje hrane da ne bi došlo do kvarenja.