Poshtovani/a, imam 20 god. I student sam. Kolokvijumi, ispiti, pisanje radova često su razlozi zbog kojih radim kasno noću do 3-4h ujutru. Naravno, u međuvremenu i oglandim, obično tad uzmem bonžite ili integralne štapiće ili wellness keks. Jednostavno, obaveza imam previše i uglavnom noću radim. Molim vas da me posavetujete šta bi u ovakvim slučajevima trebalo da jedem, a šta ne, iako vreme uopšte nije pogodno za bilo kakva jela. I još jedno pitanje: šta mi preporučujete za bolju memoriju i koncentraciju? Ja uzimam ponekad kikiriki, badem, lešnike, orahe, crnu čokoladu- pročitala sam da je to dobro za pomenuto. Samo ne znam koji kikiriki: slani, pečeni. . . ? Što se tiče mog zdravlja i aktivnosti: bolešljiva sam, imam slab imunološki sistem, zato svakog dana jedem voće, salate, konzumiram mlečne proizvode; imam nizak pritisak, zbog toga pijem po 2l vode dnevno i šetam obavezno; bavila sam se fitnessom, ali sada kao student nemam vremena, samo šetnja i vežbe za jutarnje i istezanje. Unapred zahvalna na odgovru.

    Odgovoreno: 22. 12. 2009.
    • Poštovana,
      U suštini vi se hranite dobro. Pored dosta rada, vi verovatno ipak i spavate: ) u onom delu dana - noći kada ste budni, dakle tu se smeštaju vaši obroci pa onda postaje nebitno u koje doba jedete obrok koji bi se zvao ručak ili večera. Važno je da su ti obroci kvalitetni, tj mešoviti, uostalom vi ste ih već tako i opisali. Ako imate dobru težinu i pomalo ste aktivni onda nema problema ni sa tim zrnevljem, integralnim keksom i crnom čokoladom. Zrnevlje naravno nikada prženo, radije pečeno. U vezi koncentracije, kakao (crna čokolada) , crni, zeleni - kineski čaj, kafa - svi imaju te supstance koje deluju kao stimulansi, odnosno za koncentraciju (teofilin, teobromin, kofein) . Ne zaboravite na dovoljno sna, jer posle mnogo koncentracije i stimulacije nervnog sistema dolazi sedacija, iscrpljenost, a prirodni san je najbolji odmor.