Imam 33 godine i oko 5 kilograma viska. Pre dva dana sam vadila krv i rezultati nisu bas sjajni. Holesterol je 8, 31 a trigliceridi 7, 38. Preporuka lekara je da obratim paznju na ishranu. Sta to tacno znaci i sta od namirnica koje koristimo u ishrani nabrze snizava holesterol i trigliceride. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 14. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Hvala na postavljenom pitanju: ) trebalo bi da ga pošaljem ministru zdravlja koji očekuje da će lekari opšte medicine biti potpuno kompetentni da se bave dijetetikom: ) jeste, rezultati su loši za tako mladu osobu, tako da je pravo vreme za dugoročnu prevenciju! Nadam se da se nije desilo da ste imali obilnu večeru pa zatim ujutru išli da date uzorak krvi za analizu!? Treba da shvatite da je poremećaj masnoća obično hronično, dakle dugotrajno stanje, tako da se računa o ishrani mora voditi takođe dugoročno. Nema prestanka u tome da se vodi računa o ishrani! Široko se može pričati o ovome, pa rizikujem da ću nešto propustiti. Zato posetite nutricionistu! Ovde samo poenta: za vas ne treba da postoje slatke namirnice, žumanca, puter, margarini, kajmak, iole masniji komadi mesa, većina mesnih prerađevina, ništa od punomasnih sireva, ništa od masnih peciva. Svaki glavni obrok organizujte oko neke vrste povrća, uz upotrebu najviše 1-2 kaf kašičice ulja za pripremu. Nema sokova i alkoholnih pića. Koristite veštačke zaslađivače, to je stvar ukusa. Kontrolišite pritisak, ostavite cigarete. U protivnom. . .