Poštovani, uradila sam skrining test "netolerancije na hranu". Dobila sam rezultate na 245 namirnica, i moram priznati da rezultati nisu tako loši s obzirom šta sam očekivala. Inače visoka sam 161cm, teška 58 kg, pa sam iz razloga da bih skinula tih 6-7 kg viška, te da se ne bi vratili i uradila ovaj test. Molila bih ako možete da mi objasnite šta tačno znači sledeće: 1. Zabranjene namirnice 2. Smanjiti unos namirnica 3. Neutralne namirnice 4. Idealne namirnice 5. Preporučeni dnevni unos ugljenih hidrata 159gr 40% 6. Preporučeni dnevni unos proteina 118gr 30% 7. Preporučeni dnevni unos masti 52gr 30% 8. Preporučeni dnevni unos kalorija (podešen) kcal 1584 kcal 9. Bazalni metabolizam 1370 kcal 10. Maksimalni unos kalorija 1884 kcal da li možete da mi preporučite neka pravila kojih bi trebalo da se pridržavam prilikom promene režima ishrane npr. U pogledu vremena korišćenja svakog od navedenih tipova namirnica, uključivanja i isključivanja istih itd, vi ćete bolje od mene znati na šta bi trebalo da obratim pažnju? Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ipak je ovo internet, a moj odgovor ne bi trebalo da bude duži od dužine pitanja: ) vidim da mnogo ljudi radi testove intolerancije da bi regulisali težinu i mislim da to nije opravdano. Goji svaki višak kalorija u odnosu na stepen fizičke aktivnosti, pa makar taj višak dolazio od mleka, jogurta, mesa itd. Imate odličnu težinu i medicinski gledano u vašem pitanju ne vidim razloge da skidate kilograme. Ono bitno što niste naveli je koliko ste fizički aktivni. Dalje regulišite težinu redovnom aktivnošću. U vašem pitanju vidim da ste dobili automatski kalkulisane razne kalorijske vrednosti. Pretpostavljam da kalkulaciju i strukturu ishrane sada ipak morate potražiti od nutricioniste, gde će on eventualno ispoštovati predloge iz izveštaja koji ste dobili, ali ne da bi po svaku cenu omogućio da mršavite nego radi adekvatnog kalorijskog unosa i pravilnog strukturiranja dnevnog unosa hrane.