Postovanje koja je razlika izmedju dekstroze i fruktoze. I sta je ukusnije da se koristi u svakodnevnoj ishrani, npr sa cajem, kafom hvala

    Odgovoreno: 23. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Oba su prosti ugljeni hidrati, dakle izvori energije. Razlika je u hemijskoj strukturi, a narodnim jezikom dekstroza je glukoza ili grožđani šećer, a fruktoza voćni šećer. Da budemo još precizniji, u voću ima i drugih šećera, ne samo fruktoze. Fruktoza je naročito zastupljena u medu. Fruktoza daje izrazitije slađi ukus, ali se to smanjuje izlaganjem toploti, recimo dodavanjem u vruć čaj. Ako odlučite da fruktozu češće i više koristite da znate da morate imati zdravu jetru, u protivnom opterećuje jetru i može doprineti porastu triglicerida (masnoća) u krvi. Prijatno: )