Postovani, moj unuk ima 3 pune godine, i redovnim sistematskim pregledom ustanovljeno je da ima manjak gvozdja. Od svog lekara dobio je sirup, ali vas molim da me posavetujete o rezimu ishrane i koje namirnice imaju potrebne kolicine gvozdja za taj uzrast. Zahvaljujem. Srdacan pozdrav, sladjana, jagodina

    Odgovoreno: 29. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Dete će jesti raznovrsne namirnice. Neke imaju znatan sadržaj gvožđa a neke znatan sadržaj vitamina c koji je neophodan da bi gvožđe iz biljne hrane bilo lakše dostupno i iskorišćeno u organizmu. Najbolji izvori gvožđa su životinjske namirnice, meso (nikako dan bez mesa, tu računamo i ribu) i jaje. Od biljne hrane mahunarke (pasulj, soja, sočivo, grašak) , zatim lisnato zeleno (spanać, zelje) ali u obroku sa ovim povrćem obavezna je salata od svežeg povrća (kao izvor c-vitamina) ili umesto sirćeta povrće kiseliti limunovim sokom. Kiseli kupus, turšija je takođe dobar izvor vitamina c. Da znate da i hleb ima gvožđa.