Postovani na alergo testom ispalo je da sam alergicna na belka od jaje, ovcjo sirenje i mlecna cokolada a da nisam na ovcjo, kravjo mleko i kravjo sirenje. Stvarno sam zbunjena i ne znam dali smem da pijem pasterizovano mleko i jogurt koji se nadje u svakoj prodavnici ili treba da posebno nabavljam kravjo mleko od nekoj farmi? I dali ako ste pokazali veoma jaku alergiju na soju mozete da uzimate proizvode koje sadrze sojin lecitin? Hvala

    Odgovoreno: 29. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Kada se radi o utvrđenim alergijama na mleko i mlečne proizvode, iz onoga što se napisali zaključuje se da možete da koristite kravlje mleko i proizvode od njega (jogurt, sir) , a kojih ima u svakoj prodavnici. Kada se radi o soji, treba da znate da u soji postoje i ugljeni hidrati, proteini i masnoće, a sojin lecitin spada u masnoće. Pitanje je na koji sastojak soje ste alergični pa je najbolje da odete u laboratoriju koja je radila test i dobijete više informacija oko alergena soje koje su koristili. Da se razumemo, ništa u životu i ishrani značajno ne gubite ukoliko ne budete uzimali ovih par namirnica na koje ste alergični pa i sojin lecitin. Ima jako mnogo drugih namirnica na raspolaganju.