Postovani, krenuo sam nedavno u teretanu. Da li mozete da mi kazete kako bih trebao da se hranim posto sam pocetnik u dizanju tegova a jos manje znam o ishrani. Pogotovo posto sada treniram u teretani i treba mi pravilna i zdrava ishrana. Jer se bojim da ako se budem slabo hranio moze doci do neke povrede. Da li neke vitamine ili proteine ili da sve to doziram kroz hranu? Koji je vitamin najpotrebniji kada se radi naporno u teretani? Molim vas ako ne mozete ili nemate vremena da mi odgovorite na ova pitanja uputite ka nekom koga cu moci sve ovo da pitam. Ili mozda da mi preporucite neku knjigu? Hvala.

    Odgovoreno: 10. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Sa većim fizičkim aktivnostima treba više kalorija, drugim rečima više hrane. Sa tom većom količinom hrane dobijate sve, ponavljam, sve što vam treba, uz uslov da je to mešovita, zdrava ishrana, 3-5 obroka dnevno i dosta tečnosti u toku dana a po malo i za vreme treninga. A zdrava ishrana je i skrobna hrana (hleb, krompir, pirinač itd) , belančevine (meso, riba, jaja, mleko i proizvodi, pasulj, soja) , masnoće (dodajete u hranu jedino ulje) i mnogo povrća i voća kroz više obroka. Generalno izbegavate čiste slatkiše, i sve masne i punomasne, pržene i pohovane namirnice. Sve važne vitamine dobićete kroz ovakvu ishranu, možda jedino s vremena na vreme dodatak vitamina d samo u zimskoj polovini godine.