Poštovani,
    Ja definitivno, imam alergiju na kravlje mleko! Trebalo mi je mnogo lutanja dok sam shvatila da je ta netolerancija uzrok stalnih tegoba: jake migrene. Stalno zapušen nos, nakupljanje sluzi u sinusima i komplikacije toga, i sl. Pokušala sam sa kozijim mlekom, i začudo, uspela! Sojino me nije zadržalo, ali kozije smem da nekažnjeno konzumiram kao i sir! Dobro, ipak ne baš u neograničenim količinama, ali umereno (dve do četiri šolje dnevno) da! Veoma sam sretna zbog toga jer meso ne volim previše, pa mi organizam belančevine traži drugde, dakle u mleku! Pitanje za Vas glasi: da li sam ja to sad nešto umislila li u kozjem mleku zaista ima manje onog nečeg što inače izaziva alergiju kod osetljivih ljudi? Pitam Vas jer se kozje mleko teško nalazi, i malo mi komplikuje život to što sad moram da imam sopstvenu kravicu da bih bila zdrava! Veoma sam Vam unapred zahvalna za odgovor!
    S poštovanjem, Marjeta Dewdakin.

    Odgovoreno: 16. 08. 2009.
    • Poštovana,
      U principu, radi se o nepodnošenju belančevina u mleku, odnosno čovekov imuni sistem reaguje na belančevine koje smatra stranim. Trebalo bi da ima razlike između belančevina kravljeg i kozjeg mleka, mada se navodi da osoba alergična na kravlje često bude alergična i na kozje mleko. Ako nemate mleko pri ruci morate tog dana uzeti preparat kalcijuma, makar šumeće tablete, 1000 mg ca dnevno. Belančevine imate i u jajima, mesu, mahunarkama pa i semenkama - koštunjevom voću. Meso je i odličan izvor gvožđa - i to je važno za osobe ženskog pola.