Poštovani,
    Dosta sam čitala o jednom načinu pravilne ishrane a to je ne kombinovanje ugljenih hidrata i proteina, već da se proteini jedu sa povrćem i salatom a takođe i ugljeni hidrati. Kako je krompir povrće trebalo bi da može da se kombinuje sa mesom odnosno proteinima, ali obzirom da je krompir ugljeni hidrat ne sme da se jede sa mesom. Moje pitanje je sledeće: koje povrće još predstavlja ugljeni hidrat te ne može da se jede istovremeno sa proteinom? Da li šargarepa, grašak i boranija mogu da se jedu sa mesom ili ne, da li su oni ugljeni hidrati ili ne. Molila bih da mi ukažete koje povrće je ugljeni hidrat kako ga ne bih mešala sa mesom u istom obroku.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 11. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Prvi deo odgovora je da značajan sadržaj ugljenih hidrata (u-h) imaju mahunarke kao pasulj i soja, pa recimo pasulj može konkurisati hlebu. Daleko manje, ali značajan sadržaj u-h imaju grašak, šargarepa, cvekla, crni luk - sadržaj u-h koji je jednak nekim vrstama voća. Drugi deo odgovora je oko kombinovanja namirnica. Ima stavova da bi nepravilno kombinovanje produžavalo varenje, izazivalo nadutost i slično, ali u mom iskustvu nikada to pitanje nije bilo centralno. Jako je teško sastaviti plan ishrane koji bi to ispoštovao i to bi bilo maksimalno komplikovano i nepraktično. Trebalo bi ceo dan da provedete u kuhinji da bi na svakih 1,5-2 sata pojeli jednu-dve namirnice odvojeno od drugih a da svakog dana ispoštujete dovoljnu mešovitost namirnica. Mogu Vam reći i da mnogi autoriteti u dijetetici uopšte ovom pitanju ne daju naglašeni značaj.
      Pozdrav.