Poštovani,
    Imam izrazito visoke vrednosti holesterola u krvi (varira od 9.6 - 12.2) i kako nemam suvišne kilograme, a relativno se zdravo hranim pretpostavljam da je u pitanju nasledni faktor. Pokušala sam da nivo holesterola regulišem (naravno uz konsultaciju sa lekarom opšte prakse) lekovima, statinima, ali posle 4 meseca redovne upotrebe rezultat je bio poražavajuće mali. I dalje je ta vrednost bila znatno iznad gornje granice. Da li postoje još neke mogućnosti za rešavanje ovog problema?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 01. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Bez obzira na visoku vrednost holesterola zdrav način ishrane primenjujte stalno, nemate stvarnu alternativu. Čudi me da statini nisu imali bolji efekat pa konsultujte internistu oko promene leka. Proverite da li ste sasvim disciplinovani oko dobrog izbora hrane sa ograničenjem unosa holesterola i zasićenih masnoća, eventualno prestanite da pušite. Ako do sada niste, povećajte unos omega 3 masnih kiselina (riba, kapsule), ovsenih pahuljica i mahunarki. Sveže mleveno seme lana dodajte u poluohlađene supe, jela ili salate ili isto to činite sa klicama pšenice. Pazeći da se ne ugojite, redovno unosite po malo raznog semenja: pistaći, susam, suncokretove semenke. Ulje može biti kukuruzno ili "omegol" (sadrži ulje repice). Povremeno uključujte kakao (kao prah u napicima ili kao crnu čokoladu). Neke od ovih mera neće Vam smanjiti holesterol, ali imaju druga, dodatna blagotvorna dejstva.
      Pozdrav.