Poštovani!
    Imam 34 godine, visoka sam 175 i teška oko 72 kg. Ceo život borim se sa debljinom kao i članovi moje porodice. Pre par godina kad sam imala 86 kg uspela sam da nađem određeni način ishrane pomoću kojeg sam dosta islabila. Zasniva se na musliju, jogurtu, dosta voća, povrća, pirinča, crnom hlebu, relativno malo mesa, zelenom čaju i što česćoj šetnji. Nisam bog zna koliko konstantna, često konzumiram slatkiše i ima perioda kad se hranim i mnogo jačom hranom tj. crvenim i belim mesom, testeninama, sarmicama, gulašima itd. (na vikendima kod porodice), pa variram u težini i do 5 kg. Volela bih na neki način da se ustalim i što se tiče apetita i što se tiče hrane koju konzumiram, jer rezonujem da takve varijacije nisu zdrave za organizam. Prilikom pregleda u urinu nadjeni su mi ketoni više od dozvoljenog (1 a ref.vred. Su >1) isto tako u krvi glukoza povišena u granicama normale. Interesuje me da li je moja ishrana razlog tome i šta da promenim pošto mi je zdravlje najbitnije. Otac boluje od psorijaznog artritisa, majka od žuči, jetre i visokog pritiska, baka mi je bila šećerni bolesnik i videla sam dosta patnje i bolova zbog loših životnih i prehrambenih navika i ne želim to da dočekam.
    Molim vas za savet i mišljenje.
    Hvala.

    Odgovoreno: 23. 06. 2009.
    • Poštovani,
      poseta nutricionisti bi verovatno imala za rezultat i informisanje o dobroj težini. Naime i sa 5 kg većom težinom vi bi došli na gornju granicu dobre težine ali ne biste bili stvarno gojazni. Regulisanje težine nikada nije lako i nikada nije jednom za sva vremena gotova stvar, već stvar navika i upornosti. Iz onoga što ste naveli reklo bi se da imate dobre navike (izbor namirnica i šetnje) ali i da ste svesni loših. Trudite se da izbegavate situacije u kojima podlegnete iskušenjima i kada minirate sopstvene ispravne stavove. Pokušajte da uspostavite dobre izbore i navike u ishrani porodici a ne oni loše navike vama. Na kraju krajeva, i kada se radi o hrani, gledajte da porcija bude što manja. Sve što i pored dobre namere ne uspete danas pokušaćete da ispoštujete sutra ali od zdravog stila ishrane ne odustajte. Motivaciju koja vam je potrebna vi očigledno imate.