U vezi povišenog holesterola. Dobila sam rezultate krvi u kom je holesterol 263 mg/dl (granica: <200), gde je: hdl 61 mg/dl (granica >65) ldl 189 mg/dl (granica <150) možda i ne bih bila zabrinuta, ali prošle godine u isto vreme vadila krv i holesterol mi je bio povećan. Sad ove godine je za nekoliko uvećan za razliku od prošle godine. Pa bih vas zamolila za savet. Ishrana, šta izbegavati, gde ga najviše ima i ostalo, šta mi preporučujete
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 17. 06. 2009.
    • Poštovani,
      smanjiti unos holesterola i zasićenih masnoća iz hrane. Tako jedite belanca, male količine mršavog mesa, mlečne proizvode samo od obranog mleka, od masnoća dodajte samo biljna ulja (ne palmino), nemasna peciva. . Naravno, unosite obilje povrća i voća, mahunarke, integralne žitarice, a zrnevlje - koštunjavo voće u granicama da ne dođe do nepoželjnog gojenja. Održavajte optimalnu težinu i ne pušite.