1. Oštećeni nervi prilikom operacije nosa

    Pitanje broj: #119538

    Poštovani,

    Imala sam estetsku operaciju nosa, u totalnoj anesteziji, pre 20 godina. Rađen je samo mesnati deo nosa i hrskavica, kosti nisu dirane. Interesuje me da li nervi koji su prilikom sečenja kože i hrskavice mogu da naprave kasnije komplikacije sa upalama nerava na koži nosa, jer ja osećam stalnu utrnulost nosa, i da li se ta oštećenja mogu proširiti na ostale delove lica ili glave, odnosno mozga? Kakva je veza između nerava vrha nosa i mozga?

    Odgovoreno: 21. 08. 2013.
    • Poštovana,

      Nervi koji se povrede prilikom bilo koje operacije (svaki put kad se preseče neko tkivo kao što je koža i potkožno tkivo gde prolaze nervni završeci koji omogućuju da osećamo dodir, toplo, hladno. . . .) prave nelagodnost kratko vreme (najčešće do 1 godine) jer vremenom dođe do ponovnog uspostavljanja senzibiliteta i sve bude kao i pre operacija u smislu da postoji normalna senzitivnost. U vašem slučaju nije jasno o čemu bi moglo da se radi tako da je potrebno da vas pregledaju i otorinolaringolog i neurologa za početak.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #119538

    • Dobro veče, imao sam operaciju devijacije nosa i sad posle operacija koja je bila pre nekih mesec i po dana imam glavobolju i boli me glava stalno, kao i to da mi se zapuši nos na desnoj strani sa kojom nisam imao problem. Da li znate šta se dešava? Očekujem odgovor, unapred hvala.

    • Imala sam operaciju nosa 15.12.2022. Radjena mi je septoplastika i mukotomija. Imala sam devijaciju nosa u korenu, malo komplikovaniju, kao i havarisanu sluznicu nosa, estetski nije dirano nista, s obzirom da imam lep mali nos. 2 godine sam cekala na operaciju, imala sam uzasne bolove pre operacije iz doktorima nepoznatih razloga u predelu korena samog nosa. Radjen mi je RT i CT kosa i sinusa. Imala sam u samom delu gde je bila devijavija ( korenu) jedan polip koji je kako su meni rekli nestao sam od sebe. jesam 2 godune uzimala kortikosteroide sto u lekovima, sto u spreju za nos, inektijama ( tako su lekari smatrali da treba). Bolovi su vremenom postajali sve jaci i sve redovniji, da je doslo do toga da sam protiv bolova pila Zodol kako bih mogla da ustanem iz kreveta uopste. Operacija je trajala malo više od 3h. Bila sam u totalnoj anesteziji intubaza mi je radjena. Cudna stvar je ta sto su me anesteziolozi doveli u sobu posle operacije, sestre, i sam hirurg sto se NIKADA nije desilo da dolaze i dovode pacijente, obicno to sestre rade jer sam 2 nedelje lezala u bolnici bez razloga i cekala svoj red na operaciju. Nakon operacije imala sam 3 nedelje bolove u stomaku ( misicima) i plućima. Nisma imala nikakve bolove u nosu. Konci su poispadali. Medjutim, od 5.4.2023 ja krecem ponovo da imam uzasne bolove u nosu da meni oci same od sebe suze. Bila sam na pregledu gde su mi rekli da je sluznica malo neravna i crvena, verovatno zbog konaca koji su poispadali i dali su mi da stavljam Citacidrinu, mast, dok za za to sto imam bolove i dalje ne znaju nista. Ja posle operacije tj vadjenja tampona ( imala sam duboku tamponazu) mogu da disem kao nikada do sad, Ali kada dobijem bolove kako uzmem vazduh na nos samo me presece je jak i ostar bol u korenu nosa, ranije sa leve strane sada sa obe. Pa me zanima vase misljenje, sta treba jos iskontrolisati?

    • Kontak je poslat putem email, unapred se zahvaljujem na predlogu.

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 09. 09. 2013.

      Možete da se javite na d.n.milosevic@gmail.com da se dogovorimo za pregled. Dijagnozu neuralgije postavlja neurolog. Pozz

    • Izvestaj neurologa: an polimorfne tegobe. Neuroloski nalaz uredan. Neurolog nije predloziom mri. Kako do magnetne rezonance?

    • . . . zaboravih da pitam od cega nastaje neuralgija ? I da li se moze javiti kao posledica operacije nosa ?

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 27. 08. 2013.

      Po vašem opisu verovatnije je neka vrsta neuralgije ili nešto slično. Ja bih išla prvo na oba pregleda a onda možda će biti korisnija magnetna rezonaca glave (nema zračenja) nego skener (ima zračenja) , ali to tek po obavljenim pregledima.

    • Hvala vam na odgovoru, taj osecaj nelagodnosti, utrnulosti se javlja prilikom pokreta koji pravi nos, na mestima gde su bili rezovi, javio se posle operacije (pre 20 god.) i jos uvek je prisutan. Ja imam jezive glavobolje, taj osecaj koji se javlja na nosu ponekad se javlja i na potiljku, temenu, samo je sad jos intenzivniji i drugaciji, bolovi glave su kao elektricni impulsi niske struje da bi se taj bol na kraju krunisao osecajem potpune tuposti koja mi utice i na razum, u smislu da gubim koncentraciju, memoriju. Moze da traje kratko, 10-tak minuta ili satima. Sta mi savetujete osim pregleda neurologa i otorinolaringologa, mozda ct glave? Unapred hvala.