Nedavno sam procitao u stampi da se u svetu vrsi korekcija nosa, tacnije u brazilu, metakrilom. Je l'je moguc takav vid korekcije?

    Odgovoreno: 05. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Veštački materijali kao što je metakril (u svetu postoji još veliki broj različitih materijala) koriste se za korekciju deformiteta (povrede, tumori, urođene mane. . .) gde nedostaje veći deo hrskavice ili kosti (augmentaciona septorinoplastika koja se radi, na primer, kod sedlastog nosa ako ne postoji dovoljno hrskavice za rekonstrukciju) . Bilo koja vrsta veštačkog materijala za rekonstukciju nosa se koristi samo onda kada ne postoji ni jedno drugo rešenje jer je uvek problem kolko dugo će organizam trpeti taj strani materijal (transplant) pre nego što dođe do odbacivanja. Standardna septorinoplastika podrazumeva estetsku i funkcionalnu korekciju u okviru postojećih koštanih i hrskavičnih struktura (redukciona septorinoplastika) . Znači da su indikacije za dve vrste rinoplastike sasvim različite.