Imam stafilokoknu infekciju. Staphylococcus aureus 90% pronadjen u brisu nosa, pa me zanima da li mogu da uradim estetsku operaciju nosa bez bojazni da ce doci do nekih komplikacija? Po antibiogramu koristim eritromicin, pa cu ponoviti bris. Sta da radim ako je i dalje budem imao? Cuo sam da ta bakterija, iako prilicno cesta, ume da bude vrlo opasna.

    Odgovoreno: 02. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Kada završite terapiju eritromicinom i kada prođe još 2 dana bez antibiotika treba da se ponovi bris nosa. Bris je potrebno da uzme otorinolaringolog pod kontrolom oka. Prisustvo bakterije od 90% u brisu samo traži da se ponovi bris posle terapije jer nema kliničkih znakova infekcije, a mi ipak lečimo i operišemo ljude a ne bris nosa. Kada se uzima bris nosa na slepo onda je to bris kože iz vestibuluma nosa a na koži je stafilokok noramalan stanovnik. Takođe, početni deo nosa nije nikada sterilan jer je osnovna funkcija sluzokože nosa filtracija vazduha tako da je normalno prisustvo bakterija i u početnom delu nosa. Znači da je pre uzimanja brisa potrebno dobro oprati nos. Kada bakterija bude eliminisana, onda nema prepreka za korekciju nosa.